top of page

Dokuma Atölyesi - Hayalden Gerçeğe Olan HikayeThe Doku firmasının kuruluşunun amaçlarından biri olan el dokuması halı ve kilim üretimi yapan bir dokuma atölyesi kurmaktı.

Bu hayallerin temeli; kurucu Nilgün Odabaşı Çetinkaya akademik eğitim aldığı Marmara Güzel Sanatlar Fakültesi'nde staj için Manisa'ya gider. Alan araştırması yapacağı bölgede 1981 yılında kurulan DOBAG projesi ile ilgili bilgiler toplamaktı. Bölgede Yunt Dağı'nda bir ay boyunca dokuyucularla birlikte dokuma yaptı, doğal boyamacılık yöntemlerini geçmişin kültürüyle öğrendi, yörenin desenlerini araştırdı ve dokuyucuların hayatları ile ilgili bilgiler topladı. Eğitim aldığı bölüm halı-kilim el sanatları olduğundan dolayı alan araştırması ile birlikte bugünün temelleri tam olarak Yunt Dağı'nda atıldı diyebiliriz.


Akademik eğitimini tamamlarken bölüm ile ilgili projelerde yer aldı ayrıca freelance olarak tasarım işlerine yöneldi. Kendisine kurmuş olduğu blog sayfasında Halı kilim üzerine yazılar paylaşmaya devam etti. Bu süreçte kendisine bu mecradan ulaşanların halılarıyla ilk ticaret hayatına başlamış oldu.


Sonrasında her ne kadar özel sektörde çalışsada bu yolun sonunda 2020 yılında The Doku firmasını kurdu. Bir yılın sonunda ise Samsun/ Vezirköprü'de sadece el dokuma kilim üretim yapan bir atölye açarak hem kadın istihdamına destek olmaya başladı hem de geçmişin kültürünü yaşatmaya başladı.


Bugün birçok firmanın özel tasarım koleksiyonlarını üretmekle birlikte, kişiye özel üretimlerde yapmaktadır. Kullanılan malzeme ve dokuma tekniği ile şüphesiz en iyi kalitede ürünler çıkarmaya devam etmektedir. 2021 yılında kurulan dokuma atölyesinde şuan 15 dokuyucu kadın olmakla birlikte, halen yetiştirilen kadın dokuyucular vardır.


3 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page