top of page

Doku Vintage Halılarında Bakım Nasıl Yapılır?


Doku Vintage Halıları eski el dokuma halılardır. Her ne kadar ilk korkulan şey koku bırakır mı? sorusuda olsada buna cevabımız tabi ki " Hayır" dır. El dokuma halıları ilk dokunduktan sonra yünün kokusu hafiftende olsa kalır. Bu zamanla yok olan bir kokudur. Fakat Vintage halıları kullanılmış el dokuma halıları olduğundan, halı havlarının traşlanması ve yoğun yıkama sonrası bu kokudan eser kalmamaktadır.


Desenleriyle , renkleriyle göz kamaştıran bu halıların yaşam alanlarında farklı etki yarattığı bir gerçek. Peki bu halıların temizliği nasıl yapılır? Nasıl uzun süre kullanıma sahip olur? Gelin bir de bunları inceleyelim birlikte


- Öncelikle toz tutmayan bu halılar anti alerjik yapıya sahiptir. Toz tutmaması özellikle bebekli yaşam alanlarında ve astım hastalarında önemli bir kriterdir.

Bu halıları günlük süpürerek bakımını yapabilirsiniz. Günümüzün en çok tercih edilen robot süpürgeleri dahi bu halıları yeterince güzel süpürmektedir.


- Her ne kadar günümüzde temizlik konusunda çamaşır makinası tercih edilmek istensede Doku Vintage Halıları makinada yıkanmamaktadır. Bunun yerine profesyonel halı yıkama merkezlerinden destek alabilirsiniz. Önemli bir kriter var ki o da kesinlikle yüksek ağartıcı kullanılmaması gerektiğidir.


- Vintage halınıza olası sıvı veya katı yapıcılar bulaştı ve bu lekeyi yaymadan temizlik yapmanız gerekir. Sıvı yapıcılar için; Lekelenen bölgeye bir peçete veya bez yardımıyla olan ıslaklık emdirilir. Ardından beyaz sabunlu / arap sabunllu bez yardımıyla silerek temizliğini yapabilirsiniz. Ardından süpürme işlemi yaparak sonlandırabilirsiniz. Katı yapıcılar için; Bulaşan madde peçete yardımıyla alınır. Ardından beyaz sabunlu / arap sabunllu bez yardımıyla silerek temizliğini yapabilirsiniz. Ardından süpürme işlemi yaparak sonlandırabilirsiniz.


- Günlük bakımda kullanmak için tekstil spreyleri kullanabilirsiniz.Doku Vintage halılarınızı yaz /kış kullanabilirsiniz. Fakat bazı olası durumlarda kullanmak istemediniz ve bu halıları saklama koşullarına ihtiyaç duydunuz.

Doku Vintage Halıları Nasıl Saklanır?

-- Vintage halınızın önerdiğimiz temizlik özelliklerini yerine getirdikten sonra; apreden arındırılmış pamuklu bir beze rulo haline getirebilir veya katlayabilirsiniz. Bu işlem sonrasında 2-3 adet naftalin koyarak olası güvelenme riskini ortadan kaldırabilirsiniz.20 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page